Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

 

 

 


O Krmive
Aké krmivo je vhodné pre vášho psa?

Na trhu je veľa značiek krmív, ale orientovať sa v nich nie je vôbec jednoduché. Stačí však zopár základných poznatkov a určite sa vám bude rozhodovať ľahšie.

Nie sú vlastne všetky granule rovnaké?

Veľa psov sa krmí lacnými granulami najčastejšie kupovanými v supermarkete. Tieto tzv. základné krmivá majú naozaj nízku cenu a zoženiete ich takmer všade, teda aj v obchodoch, ktoré nie sú priamo špecializované na výrobky pre chovateľov (supermarkety, drogérie a pod.). Nízka cena je však spôsobená vysokým podielom rastlinnej zložky. Zlá stráviteľnosť a nízka energetická hodnota spôsobí, že pes potrebuje krmiva oveľa viac a jeho kondícia a zdravotný stav nebude veľmi dobrý.

Odpoveď :

Zdravotná kondícia psa kŕmeného zle stráviteľnou stravou bez potrebných zložiek jeho potravy nemôže byť dobrá. Môžu trpieť kosti, žalúdok aj črevá. Domnienka, že váš pes je len obyčajný domáci oriešok, a preto mu toto krmivo stačí, nie je správna. Ak si naviac prepočítate krmnú dávku, zistíte, že skutočný vplyv na peňaženku nie je až taký priaznivý.

Musím kupovať len tie najdrahšie granule, aby bol môj pes v perfektnej kondícii?

Okrem základných krmív, viď vyššie, existujú ďalšie tri kategórie krmív, v ktorých už nájdete vhodnejšie krmivá. Tieto kategórie sú: prémiové krmivá, superprémiové krmivá a klinické diéty. Už krmivá z prvej skupiny teda krmivá prémiové sú schopné zaistiť vášmu psovi kvalitnú výživu.

Požadujete pre vášho psa štandardnú kvalitu za prijateľnú cenu?

Tak si vyberajte medzi prémiovými krmivami. Prémiové krmivá sú krmivá štandardnej kvality, ktorých cena sa pohybuje v cenovej relácii 15 - 40 Eur za 15 kg balenia. Obsahujú vyšší podiel živočíšnych zložiek vo forme múčky. Sú veľmi dobre dostupné na trhu. Pretože však do tejto skupiny spadajú krmivá s rôznou kvalitou, ktorá sa môže približovať ako k rade základnej, tak aj superprémiovej, pred zakúpením je potrebné posúdiť jednotlivé zložky krmiva. Výber v tejto kategórii sa tak stáva ťažším.

Chcete kŕmiť vášho psa vysoko kvalitnými značkovými krmivami?

Pre tých, ktorí chcú mať svojho psa v špičkovej kondícii, sú určené superprémiové krmivá vyrábané z veľmi kvalitných, výberových surovín. Ich cena sa pohybuje od 40 Eur za 15 kg balenia. V konečnom dôsledku vás však tieto krmivá nevyjdu až tak draho. Vďaka vysokej energetickej hodnote a výbornej stráviteľnosti sa totiž významne znižuje denná krmná dávka. Balenie superprémiového krmiva tak vydrží vášmu psovi podstatne dlhšie. Tieto krmivá sa predávajú len v špecializovaných predajniach (internetové a kamenné chovateľské potreby) alebo u veterinárov.

Odpoveď :

Pretože kvalitná strava je podkladom pre dobré zdravie psa, môžete ušetriť vo veľa prípadoch aj za veterinára. Problémy ako cukrovka, alergie a iné, môžu súvisieť práve so zlou stravou a ich liečenie nie je vôbec lacné.
Najväčší podiel v týchto krmivách tvorí živočíšna zložka. Najkvalitnejšie superprémiové krmivá obsahujú spracované mäso, nižšie superprémiové krmivá obsahujú vysoko kvalitnú mäsovú múčku a menej mäsa. Jedná sa však stále o mäsovú múčku, nie o múčku vyrobenú z iných častí zvierat (kosti, paprče a podobné v týchto múčkach nenájdete).
Do kategórie superprémiových krmív patria napríklad české značky Calibra, Brit Care či Delikan Supra. Zo zahraničných sú u nás najznámejšie Acana, Pro Plan, Eukanuba, Royal Canin a ďalšie.

Kedy potrebuje pes klinickú diétu?

O tom, či máte kŕmiť vášho psíka niektorým zo špeciálnych klinických krmív musí rozhodnúť iba veterinár. Klinické diéty sú krmivá zamerané na liečenie špecifických ochorení čriev, srdca, obličiek a iných. Tieto krmivá nie sú voľne predajné, môžete ich kúpiť iba u veterinárov na veterinárny predpis. V kamenných ani internetových obchodoch sa nesmú predávať.

Ako sa orientovať v údajoch na obale krmiva?

Na každom balení krmiva predávaného v Slovenskej republike musia byť zo zákona uvedené povinne deklarované akostné znaky a ďalšie doplnkové látky, ak je známy ich obsah v krmive. Pomocou týchto údajov môžete porovnávať jednotlivé krmivá medzi sebou. Povinne deklarované akostné znaky sú: dusíkaté látky (bielkoviny). Táto hodnota sa vzťahuje k energetickej hodnote krmiva. Ďalej medzi deklarované akostné znaky patria: tuk, vláknina, popol (množstvo popola, ak by sa krmivo spálilo, nie obsah popola v krmive samotnom, ale podiel zle stráviteľných zložiek), vlhkosť (ideálna hodnota je 10 %, pri nižších hodnotách napr. 8 % sa krmivo mrví a pri vyšších hodnotách môže naopak plesnivieť), vitamíny A, D3, E , zlúčeniny medi.

Odpoveď :

Ak sa vám do ruky dostane reklamný leták o krmive, určite je vhodné si ho tiež prečítať, ale majte na pamäti, že ide o reklamný materiál a nenechajte sa zlákať dobre napísanými sloganmi a peknými obrázkami.

Ako sa vyvarovať alergii na krmivo?

Pretože počet psov alergických na krmivo neustále rastie, sledujte tiež, či sa v krmive nevyskytuje sója, pšenica, chemické konzervačné látky, umelé farbivá.
Naopak sa nemusíte báť napr. hydinového mäsa, jahňacieho mäsa, mäsa z lososa, ryže, lososového oleja, vitamínov, minerálov.

Podľa čoho si ešte vyberať krmivo?

Samozrejme každý výrobca má rozdelené krmivá podľa váhových a vekových kategórií. Každá z receptúr potom zohľadňuje špecifické požiadavky malých, stredných alebo veľkých plemien a to v období rastu, dospelosti aj starnutia. V krmivách nájdete rôzne aditíva, napríklad lososový olej, kombináciu chondrotínu a glukosamínu a ďalšie. Aj podľa týchto pridaných látok sa rozhodujte.
Pri nákupe sa ale tiež zamerajte na kvalitu samotného predajcu. Radšej nekupujte rozvažované krmivá.

Odpoveď

Veľkým plemenám sú do krmív pridávané aditíva pre podporu kĺbnej výživy a to najčastejšie kombinácia chondrotínu a glukosamínu, ktoré sa ideálne doplňujú.
Ďalším častým aditívom je lososový olej alebo mäso z lososa ako zdroj omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Omega-3 kyseliny majú protizápalový účinok a zlepšujú metabolizmus kyslíka v bunkách. Omega-6 kyseliny pôsobia priaznivo na kvalitu srsti a zdravie kože.

Ako prejsť na nové krmivo?

Ak sa rozhodnete zmeniť značku krmiva, prechod urobte postupným primiešaním nového krmiva do krmiva starého až staré krmivo úplne nahradíte. Napríklad 1. deň 20% nového a 80% starého krmiva, 2. deň 30% nového a 70% starého, 3. deň 40%:60%, 4. deň 50%:50%, 5. deň 60%:40% atď. Ak sa u psa prejaví hnačka, väčšinou skoro prestane. Ak budú mať takéto problémy závažnejší priebeh alebo budú trvať týždeň až 14 dní, krmivo sa musí vysadiť.

 

Autor: SpokojenyPes